• Turkish
  • Galaxy's Most Geeky Data Center Solutions
Menu

Sunucularımız Hakkında

Güçlü ve donanımlı sunucularımız ile dünyaya açılın!

ALAN ADI NEDİR? BİR WEB SİTESİNİN İLK ADIMI!

Alan adı internet üzerinde sahip olduğunuz websitenizin kimliğidir. İnternete erişim sağladığınızda size bir internet protokol adresi verilir. Bu numara IP olarak adlandırılır. İnternete bağlı olan her cihazın bir IP adresi vardır. Bir cihazdan, diğer bir cihaza bağlanırken, diğer cihazın IP adresinin bilinmesi gerekmektedir. Örneğin size ait cihazın IP adresi 193.6.40.1. İnternet üzerindeki diğer cihazlar sizi bu IP adresi aracılığıyla bulabilir. Alan adı ise bu IP adresinin bir görüntüsüdür. Örneğin internet tarayıcınıza IP adresi yazmak yerine, IP adresine önyüz olmuş websitesinin adını yazarsınız. Domain IP adreslerini akılda tutmak zor olduğu için websitesini kullanmayı kolaylaştırır. Domain’inizin ilgili, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir.

İnternete bağlantığınız zaman, cihazınıza bir IP adresi atanır. Ancak çoğu kullanıcının IP adresi dinamiktir. Çünkü servis sağlayıcılar boşta olan IP adreslerini otomatik olarak atarlar. Dolayısıyla IP adresi modeminizin kurmuş olduğu her yeni bağlantıyla değişir.

Alan Adınızı Bulun

DOMAİN UZANTILARI

.net Alan Adı

$13.09/yıl

  • Kaydetmek İçin Tıklayın!

.com Alan Adı

$9.89/yıl

  • Kaydetmek İçin Tıklayın!

.org Alan Adı

$11.99/yıl

  • Kaydetmek İçin Tıklayın!

EĞER .NET/.COM/.ORG YETERLİ DEĞİLSE!

DİĞERLERİNE BAKIN

.biz

Business kelimesinden gelen .biz uzantısı, ticaret anlamına gelir.

.info

Information kelimesinden gelen .info uzantısı, ingilizcede bilgi anlamına gelir.

.pro

Profesyonel kelimesinden gelmektedir.

.name

Gerçek isimler için kullanılmaktadır.

.edu

Education kelimesinden gelen .edu uzantısı eğitim anlamına gelmektedir.

.gov

Bu uzantı devletlerin websiteleri için kullanılmaktadır ve Government kelimesinden gelmektedir.

NatMes Sunar

HİZMETLERİMİZ

Domain Transfer

Domain ismi bbaşka bir şirkete yada kişiye transfer edilebilir. Her domain için bir transfer şifresi mevcuttur. Transfer işlemi sırasında bu şifre domain sahibinden öğrenilerek transfer işlemi başlatılabilir. Bir yada birden fazla domain adınızı sistemimiz üzerinden transfer edebilirsiniz.

Domain Gizliliği

İnsanlar gizlenmemiş verilerinize internet üzerinden erişerek bu verileri herhangi bir şey için kullanabilir. Şahsi verilerinizi korumak için Domain Gizliliği hizmetimizi kullanabilirsiniz.

Domain Kayıt

Bu hizmetimizle domain kayıt edebilir ve domain adının kayıtlı olup olmadığını yada ücretini öğrenebilirsiniz.

Ücretlendirme

Harika fiyatlarımıza göz gezdirin!

AKLINIZA TAKILAN BİR ŞEY Mİ VAR!

SIKÇA SORULAN SORULAR

Nasıl domain adı alabilirim?

Öncelikle almak istediğiniz domain adına ve uzantısına karar vermeniz gerekiyor. Örnek olarak bunlar .org/.com/.edu/.biz olabilir. Domain adı hakkında düşünürken bu adın websitenizin içeriği ile ilgili olacağına özen göstermelisiniz. Bu kararı verdikten sonra domain adınızın müsaitliğini kontrol edebilirsiniz. Websitemiz size seçtiğiniz domain adı ile ilgili başka seçenekler ve fikirlerde verecektir. Bir tanesine karar verdikten sonra bu domain adını alışveriş listenize ekleyerek ödemenizi yaptıktan sonra, bu domain adının sahibi olacaksınız ve sizin izniniz olmadan başka hiç kimse kullanamayacak.

Nasıl daha iyi bir domain adı alabilirim?
  1. İhtiyaçlarınıza karar verin, eğer gerçek ihtiyacınıza göre karar verirseniz websitenizin içeriğine göre daha etkili bir domain adı bulabilirsiniz. 
  2. Domain adınız anahtar kelimelerinizle ilişkili olmalı, bu konuda dikkatli olursanız çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.
  3. Domain adınız kısa olmalı! Kısa olması hatırlanabilir olması anlamına gelmektedir. İnsanların websitenizi hatırlayarak daha kolay ziyaret edebileceği anlamına gelir.
  4. Uzantı seçimi! Uzantı seçimi çok önemli bir süreçtir çünkü uzantı aynı zamanda web sitenizin ne ile ilgili olduğuna karar vermektedir. Her uzantının bir anlamı vardır.